Co to jest tapas i skąd jego popularność w Polsce?

Dodany: 2023.07.26
Stół z tapas

Od przykrywki na kieliszku wina po kulinarną wizytówkę Hiszpanii - historia tapas pokazuje, że nawet proste i szybkie w wykonaniu dania mogą zawładnąć kubkami smakowymi ludzi z całego świata. Kultura hiszpańskich przekąsek dotarła aż nad Wisłę i obecnie bez problemu można znaleźć restaurację, gdzie serwuje się calamares fritos czy croquetas. Skąd wzięła się popularność tapas w Polsce?

Czym jest tapas?

Definicja tapas jest prosta - są to niewielkie przekąski serwowane w całej Hiszpanii (choć kultura tapas zdecydowanie przekroczyła już granice swojej ojczyzny). W zależności od charakteru lokalu i fantazji kucharza przekąski podawane są w różnych formach. Niektóre z nich składają się z dwóch lub trzech składników, inne są bardziej różnorodne i wykwintne.

Czasami lokal podaje darmowe tapas „na zachętę” do wina lub piwa. Zazwyczaj są to proste przekąski jak marynowane oliwki, podsuszana szynka czy hiszpański ser. Innym razem tapas przyjmuje formę koreczków, małych szaszłyków czy mini kanapek. W wielu restauracjach można również zamówić miniaturowe wersje znanych potraw (np. paelli) lub wręcz małe dzieła sztuki kulinarnej, które zaskakują bogactwem smaków.

Tapas to nie tylko jedzenie

Przekąski na hiszpańską modłę to uczta dla podniebienia, ale wbrew pozorom to nie jedzenie jest tutaj najważniejsze. Tapas to cała filozofia, w której chodzi o wspólne ucztowanie w radosnej i swobodnej atmosferze. Pomiędzy jedną przekąską a drugą można odnowić stare znajomości (albo zawrzeć nowe) czy po prostu dobrze bawić się w gronie przyjaciół. Małe przystawki sprzyjają przyjemnej konwersacji, ponieważ nie trzeba się nad nimi skupiać jak nad skomplikowanym daniem.

Poza tym tapas są bardzo „wygodne” i nie wymagają siedzenia przy stole. Proste przekąski można zjeść przy barze, na kanapie czy choćby na stojąco. Dzięki temu można łatwo poznawać nowych ludzi i spędzać czas dokładnie tak, jak ma się na to ochotę.

Skąd wzięły się tapas?

Geneza hiszpańskich przekąsek nie jest do końca potwierdzona, jednak najbardziej popularną jest wersja o „przykrywkach”. Otóż według legendy hiszpański król Alfons XIII przebywał kiedyś w tawernie, w której podano mu kieliszek wina przykryty plasterkiem szynki (osobliwe wieczko miało zabezpieczać trunek przed piaskiem i kurzem). Z kolei w Andaluzji pokrywki z szynki i chleba miały chronić wino przed... muchami.

Z czasem praktyczny pomysł ewoluował, jednak nie zmienił swojej nazwy - w języku hiszpańskim tapa oznacza pokrywę, zakrętkę, natomiast tapar - okrywać, przykrywać. Niektórzy uważają jednak, że kultura tapas wzięła się z talerzyków, które zapobiegały wietrzeniu piwa w kuflach (z czasem na talerzykach pojawiły się przekąski). Istnieje również hipoteza, według której tapas rozpowszechniły się za panowania króla Alfonsa X Mądrego, który dzięki małym przekąskom odzyskał siły w chorobie.

Hiszpańskie przekąski w Polsce

Prostota i smak hiszpańskich przekąsek sprawiły, że z czasem stały się popularne również w innych krajach. Co ciekawe, od 2016 roku w połowie czerwca można obchodzić międzynarodowy Dzień Tapas. Nawet w Polsce wiele restauracji zachęca do udziału w imprezach zorganizowanych z tej okazji. Dlaczego tapas tak dobrze przyjęły się na Wisłą?

Być może Polakom przypadła do gustu idea swobodnego biesiadowania - bez długich przygotowań, sztywnego siedzenia przy stole czy wielkich potraw, które odciągają uwagę od rozmowy z przyjaciółmi. Poza tym Hiszpania należy do najchętniej odwiedzanych krajów przez Polaków. Tradycyjnie przyrządzone tapas pozwalają odtworzyć nowo poznane smaki i przywołać wspomnienia z udanych wakacji.

Różne smaki w jednym posiłku

Popularność tapas w Polsce może również wynikać z dużego wyboru. Talerz pełen rozmaitych przekąsek pozwala spróbować różnorodnych składników i połączeń smakowych. W ten sposób można odkrywać nietypowe smaki albo przekonać się do potraw, które do tej pory budziły raczej niechęć (np. owoców morza). Nawet jeżeli jakiś smak okaże się nietrafiony, nic straconego - przekąska jest mała, więc można ją szybko zjeść i za chwilę sięgnąć po następną.

www.magentabb.pl/

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.