Florystyka pogrzebowa - rodzaje kompozycji

Dodany: 2023.09.26
Wieniec rzymski

Florystyka funeralna obejmuje dwie grupy wyrobów: kompozycje pogrzebowe i nagrobne.

Najczęściej o wyborze kwiatów towarzyszącym ostatniemu pożegnaniu decyduje wiele czynników, m.in., stopień pokrewieństwa, relacja a także osobiste preferencje, budżet czy czas transportu do miejsca pochówku.

W tym wpisie scharakteryzuje popularne typy kompozycji pogrzebowych, które są wyrazem szacunku i pamięci, oddają hołd dla osoby zmarłej.

WIĄZANKA POGRZEBOWA
To innymi słowy bukiet (kwiaty ułożone na płasko, z widocznymi łodygami, bez dostępu do wody).

Kwiaty najczęściej tworzą kształt kropli lub trójkąta równobocznego. Obecnie odchodzi się od ciężkich świerkowych podkładów, zastępując je lekką, sezonową zielenią, eleganckim eukaliptusem, tują. Wiązanki wykonane w ten sposób są znacznie bardziej estetyczne i poręczne. Dodatek może stanowić jedynie czarna, żałobna wstążka, szarfa z napisem ostatnie pożegnanie, czarny papier okalający bukiet, spersonalizowana forma szarfy.

Obecnie coraz częściej wybierany jest dodatek symbolicznej czarnej wstążki.

Wiązanka to najlżejszy i najtańszy typ kompozycji. Ceny kształtują się już od ok 79 zł.

Przykład minimalistycznej propozycji np. wiązanki z lilią

PALMA POGRZEBOWA (kompozycja we florecie)
Stanowi formę pośrednią po między okazałym wieńcem a wiązanką (bukietem) pogrzebowym.

Palma, podobnie jak wieniec to typ kompozycji z użyciem floretu – technicznego stelaża, który składa się z gąbki florystycznej nasączonej wodą oraz rączki do transportu kompozycji. Namoczona gąbka przedłuża trwałość kwiatów nawet o kilka dni. Sprawia także, że kompozycja jest cięższa od wiązanki, gdzie nie używa się floretu, natomiast lżejsza od wieńca na który przypada jeden duży floret lub dwa, w zależności od ilości kwiatów w kompozycji. Jedynie w przypadku wieńca pomocny jest stojak, na którym opiera się ciężar, a kompozycja jest odpowiednio wyeksponowana.

Kształt kompozycji tzw. Palmy to m. in. kształt kropli, zarysowany kształt krzyża za pośrednictwem wyróżniających się kwiatów w obrysie formy lub owal.

BUKIET KONDOLENCYJNY
Jest zwyczajem, polegającym na wysyłaniu kwiatów rodzinie zmarłego. Do bukietu dołącza się bilecik lub kartkę kondolencyjną z wyrazami żalu i współczucia. Użyte w bukiecie kwiaty są stonowane, ułożone klasycznie. Wyrażają pamięć i szacunek.

WIENIEC
Stanowi najstarszą z form dekoracji z kwiatów i zieleni. Symbolizuje nieśmiertelności duszy, niekończącą się miłość do osoby zmarłej. Wieniec najczęściej zamawiany jest na rodzinny pogrzeb lub na uroczystość państwową.

Ze względu na użyty materiał (jego ilość i ciężar) wieńce dzieli się na lekkie i ciężkie, a ze względu na kształt: okrągłe, półokrągłe, pełne lub puste w środku (tzw. wieniec rzymski), w kształcie pełnego serca wypełnionego po brzegi kwiatami lub lżejszego optycznie kształtu serca pustego w środku.

W przypadku wieńca pomocny jest stojak, na którym opiera się ciężar, a kompozycja jest odpowiednio wyeksponowana. Natomiast nie jest to regułą.

DEKORACJA URNY
Ze względu na niewielkie rozmiary, są to przeważnie małe kompozycje w formie przypinki mocowanej na wieczku. Bardzo ładnie prezentuje się urna wstawiona w pustą przestrzeń małego wianka, gdzie wyższe kwiaty stanowią tło i okalają urnę. Wianek na podkładzie z gąbki przeznaczony do kwiatów żywych.

Przykładowa aranżacja znajduje się tutaj. Dekoracja kwiatowa urny. Istnieje możliwość dopasowana do formy i barwy pojemnika.

Można także wykonać aranżację, którą stawia się obok urny np. w kształcie serca, okręgu.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.