Małe i średnie przedsiębiorstwa - jak radzą sobie z płynnością finansową?

Dodany przez: ICG s.c.
Dodany: 2015.12.04   Edytowany: 2015.12.04

Zapraszamy do lektury naszego artykułu "Windykacja w obszarze MSP" , który ukazał się w Gazecie Finansowej


Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90% wszystkich podmiotów gospodarczych, będąc tym samym największym pracodawcą w gospodarce UE i głównym motorem do jej rozwoju. Zgodnie z danymi GUS, działające w Polsce przedsiębiorstwa generują blisko trzy czwarte polskiego produktu krajowego brutto (PKB). Wśród nich z kolei najliczniejsze są mikroprzedsiębiorstwa, które stanowią 96 procent sektora MŚP. Niestety właśnie to podmioty w sektora MŚP napotykają jednocześnie na liczne trudności i bariery w prowadzeniu działalności.
Zgodnie z raportem „MŚP pod lupą” przygotowanym przez firmę badawczą TNS Pentor, ponad 70 procent małych i średnich firm uznaje prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce za trudne bądź bardzo trudne. Problem z biurokracją, skomplikowanym prawem, aktualna sytuacja rynkowa, przyczyniają się do tego, że tylko nieco ponad 40% przedsiębiorców określa sytuację ekonomiczną swojej firmy jako dobrą. Większa część podmiotów - bo ponad 80% na co dzień boryka się z problemem egzekwowania należności od swoich kontrahentów, co stanowi jednocześnie jedną z głównych barier w rozwoju firmy i poważne zagrożenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Średni czas oczekiwania na uregulowanie płatności w stosunku do podmiotów z sektora MŚP wynosi 4 m-ce. Większe podmioty także zmagają się z tym problemem, ale nie jest to dla nich tak dokuczliwe i ryzykowne jak dla podmiotów MŚP, gdzie bywa, że jedna niezapłacona faktura może być już poważnym problemem dla właściwego funkcjonowania firmy.
Pozostaje kwestia radzenia sobie z zatorami płatniczymi. Duże podmioty, korporacje mają środki i wykwalifikowaną kadrę umożliwiającą efektywne zarządzanie wierzytelnościami. Zwykle tworzą wyspecjalizowane działy windykacyjne, czy zatrudniają prawników zajmujących się obsługą w w/w zakresie. Małe podmioty często nie dysponują takimi możliwościami i trwają w mylnym przekonaniu, że przedsiębiorca musi z problemem radzić sobie sam.
Dzisiejszy rynek windykacyjny w Polsce jest bardzo mocno ugruntowany. Wśród dostępnych ofert można i warto wybrać profesjonalną firmę, która zajmie się tak ważnym aspektem działalności jak zapewnienie płynności finansowej. Zamiast więc na własną rękę próbować odzyskać pieniądze warto oszczędzić czas, znacznie ograniczyć koszty i skorzystać z pomocy sprawdzonej firmy windykacyjnej. Wówczas wierzyciel ma pewność, że sprawą zajmą się profesjonaliści w zakresie windykacji, finansów czy prawa, którzy wykorzystując w prowadzonych działaniach sprawdzone procedury, znacznie zwiększają szanse na uzyskanie zaległej płatności. Warto zaznaczyć, że bardzo zwraca się dzisiaj uwagę na zachowanie dobrych relacji między kontrahentami, tak aby, mimo prowadzonej windykacji partnerzy mieli w przyszłości możliwość kontynuowania współpracy.
Firma windykacyjna jako partner dla przedsiębiorcy często daje mu możliwość wykorzystania pełnego spektrum narzędzi w walce z nierzetelnymi kontrahentami począwszy od działań polubownych, obsługi prawnej postępowania sądowego i egzekucyjnego po dodatkowe usługi związane z weryfikacją kontrahenta, zbadaniem jego aktualnej sytuacji majątkowej i finansowej, wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników czy podjęcie innych działań właściwych dla konkretnej sprawy. Warto zauważyć, że na rynku są firmy windykacyjne, które działają na podstawie prowizji za skuteczną egzekucję długu, co oznacza, że ryzyko i koszty związane z prowadzeniem postępowania, nie obciążają przedsiębiorcy.
Należy zaznaczyć także, że na mocy ustawy z dnia 08 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, wierzyciel uzyskał prawo do obciążenia dłużnika kosztami poniesionymi z tytułu odzyskiwania należności. Ustawa ma zastosowanie do wszystkich wierzytelności powstałych po 28 kwietnia 2013 roku. Powyższe oznacza, że istnieje możliwości całkowitej rekompensaty poniesionych kosztów windykacji.
Zauważalna jest tendencja wzrostu liczby podmiotów z sektora MŚP, które korzystają z dostępnych możliwości i powierzają obsługę swoich wierzytelności zewnętrznym specjalistom. Szeroki wachlarz ofert windykacyjnych i ich dostępność, także pod względem finansowym, nawet najmniejszemu przedsiębiorcy stwarza możliwość skorzystania z profesjonalnej obsługi wierzytelności firmy. Warto z takich rozwiązań korzystać dla ochrony swoich interesów i usprawnienia działalności firmy.
Alicja Hapke
Dyrektor firmy ICG - International Consulting Group

Kategoria: Komunikaty firmy
Oceń wpis:
3/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.