Oświetlenie na stanowisku pracy - co należy wiedzieć na ten temat

Dodany: 2015.11.07   Edytowany: 2015.11.07

Rodzaje i podział oświetlenia

1. Oświetlenie naturalne
2. Oświetlenie sztuczne
2.1. Oświetlenie podstawowe
2.1.1. Oświetlenie komunikacyjne
2.1.2. Oświetlenie ogólne
2.1.3. Oświetlenie stanowiskowe
2.2. Oświetlenie awaryjne
2.2.1. Oświetlenie bezpieczeństwa
2.2.2. Oświetlenie ewakuacyjne

Często spotykana opinia o oświetleniu brzmi "jest ciemno - albo - jest jasno".W rzeczywistości jest to wierzchołek wielkiej góry.
Aby oświetlenie zapewniało bezpieczeństwo i wygodę widzenia muszą być spełnione wymagania normy PN-EN 12464-1:2004 dotyczące następujących podstawowych parametrów oświetlenia:
− natężenie oświetlenia
− równomierność oświetlenia
− rozkład luminancji w polu pracy wzrokowej
− ograniczenie olśnienia
− barwa światła i oddawanie barw
− migotanie i efekt stroboskopowy (jako zjawiska niepożądane)

Do oceny tych parametrów konieczne jest wykonanie badania (pomiarów) oświetlenia na stanowisku pracy czy innych przestrzeniach oraz wydania opinii przez osobę wykonującą takie pomiary, czy oświetlenie spełnia określone wymagania, czy jest czynnikiem sprzyjającym wykonywanie pracy, czy stwarzającym dyskomfort przy jej wykonywaniu.

Jeden z humorów opowiada jak to w szpitalu operacja była wykonywana z zachowaniem wszelkich procedur i udała się wyjątkowo dobrze, mimo to pacjent nie przeżył.

Podobnie bywa z oświetleniem, wyniki pomiarów są wzorcowe a mimo to, ludzie pracujący narzekają na zmęczenie powodowane oświetleniem. Tak więc podczas oceny oświetlenia w oparciu o przeprowadzane badania, warto również spytać ludzi o ich samopoczucie w odniesieniu do jakości oświetlenia.

Podczas oceny jakości oświetlenia często dowiadujemy się, że świecące od iluś lat świetlówki nie dają nawet połowy tego światła co kiedyś, kiedy były zabudowane jako nowe.

Zdarza się, że administratorzy obiektów słysząc narzekanie na słabe oświetlenie, decydują się na jego rozbudowę ponad rzeczywiste potrzeby. W tym miejscu kłania się dyrektywa UE o poszanowaniu energii. Takie działania przekładają się również na portfel użytkownika. A wystarczyłoby w odpowiednim czasie wykonać ocenę jakości oświetlenia, zasięgnąć porady u specjalisty i mieć to oświetlenie zakomponowane optymalnie.

Kto więc wykona poprawnie takie badania, ocenę i optymalizację oświetlenia. Robi to moja Firma mająca w tych tematach doświadczenie od ponad 15 lat.

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
0/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.