Zawieszenie działalności gospodarczej

Dodany przez: Aeri Aneta Janik
Dodany: 2016.09.06

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zawieszenie swojej działalności gospodarczej wystarczy, że złoży wniosek CEIDG-1 (ten sam, który składał w momencie rejestracji firmy). Może to zrobić:
1. on-line – jeśli przedsiębiorca nie posiada podpisu elektronicznego, podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP może wypełnić formularz anonimowo i w ciągu 7 dni od daty wypełnienia zgłosić się do urzędu miasta aby potwierdzić tożsamość.
2. listem poleconym lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. W przypadku wysłania wniosku listem poleconym własnoręczny podpis wnioskodawcy powinien być potwierdzony przez notariusza.

Z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę. Firma może być zawieszona najkrócej 30 dni (luty 28,29) najdłużej 24 miesiące. Po przekroczeniu tego okresu działalność jest automatycznie wykreślana z CEIDG. W okresie zawieszenia przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek ZUS, odprowadzania zaliczek PIT oraz składania deklaracji VAT-7, VAT-7K.

Przepisy art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej jednocześnie wskazują na prawa i obowiązki w okresie zawieszenia:
1. prawo do przyjmowania należności i regulowania zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia
2. prawo do sprzedaży własnych środków trwałych i wyposażenia
3. obowiązek uczestniczenia w postępowaniach sądowych (sądowych, podatkowych, administracyjnych) związanych z działalnością przed zawieszeniem
4. może zostać wszczęta kontrola

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
0/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.