Kiedy należy udać się do dietetyka klinicznego?

Dodany: 2024.05.10
dietetyk kliniczny i pacjent

Do dietetyka zwykle udają się osoby, które chcą schudnąć w zdrowym tempie i bez powrotu do dawnej wagi. W takich sytuacjach może pomóc dietetyk kliniczny, jednak kompetencje tego specjalisty są znacznie szersze i obejmują m.in. żywienie w chorobie. Z jakimi problemami można zwrócić się do dietetyka klinicznego?

Problemy ze zrzucaniem zbędnych kilogramów

Dobry dietetyk potrafi ułożyć jadłospis, dzięki któremu pacjent zacznie tracić na wadze, a jednocześnie dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To bardzo ważne, aby dieta nie powodowała niedoborów żywieniowych i nie pogarszała stanu zdrowia. Warto mieć świadomość, że odchudzanie pod okiem dietetyka klinicznego to bardziej maraton niż sprint, ponieważ współpraca skupia się na trwałej zmianie nawyków żywieniowych, a nie jedynie na utracie kilogramów. Takie podejście pozwala na osiągnięcie celu sylwetkowego bez efektu jo-jo, z czym często mają problem osoby odchudzające się na własną rękę.

Problemy z przytyciem

Dietetyk kliniczny pomaga również tym osobom, które z powodu niedowagi szukają skutecznego sposobu na przytycie. Dlaczego warto zdać się w tej kwestii na specjalistę, który posiada wiedzę z zakresu medycyny? Otóż niedożywienie może być skutkiem ukrytego stanu chorobowego lub doprowadzić do wystąpienia schorzeń dietozależnych, takich jak np. osteoporoza czy anemia. Ponadto niedobór składników odżywczych, który często towarzyszy zbyt niskiej wadze, może mieć niekorzystne skutki w postaci chronicznego zmęczenia, spadku odporności czy zaburzeń hormonalnych. Samodzielne próby przybrania na wadze często pogarszają ten stan, ponieważ pacjent sięga po wysokoprzetworzone produkty, zawierające zbyt duże ilości cukru, soli czy tłuszczu.

Dolegliwości układu pokarmowego

Niektórym pacjentom sen z powiek spędzają nie problemy z wagą, ale uporczywe objawy ze strony układu pokarmowego. Biegunki, zaparcia, bóle brzucha czy silne wzdęcia skutecznie obniżają jakość życia. Zdarzają się osoby, które z tego powodu rzadko wychodzą z domu i ograniczają spotkania towarzyskie. Przewlekłe problemy z trawieniem wpływają również na pracę, plany wakacyjne czy hobby, co z pewnością jest dobrą motywacją do wizyty u specjalisty. Dietetyk kliniczny oceni, czy dolegliwości układu pokarmowego są efektem nieprawidłowej diety czy mają inną przyczynę (np. stres, tryb życia, choroba, nietolerancja pokarmowa). W razie wątpliwości dietetyk zaleci wykonanie dodatkowych badań lub wizytę u lekarza specjalisty.

Żywienie w chorobie

Dietetyk kliniczny specjalizuje się w pracy z pacjentami, którzy cierpią na choroby dietozależne oraz inne, w których duże znaczenie ma dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych. Indywidualnie opracowana dieta uzupełnia leczenie farmakologiczne, zapobiegając rozwojowi choroby i związanych z tym konsekwencji. Odpowiednie żywienie prowadzi również do wzmocnienia organizmu, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób o ciężkim przebiegu i wymagających intensywnego leczenia (np. nowotworów).

Konsultacja z dietetykiem klinicznym jest wskazana w przypadku:
- otyłości (np. przed operacją bariatryczną),
- cukrzycy,
- schorzeń jelit,
- schorzeń tarczycy,
- schorzeń wątroby,
- schorzeń dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
- schorzeń przewodu pokarmowego i żołądka,
- schorzeń układu krążenia,
- osteoporozy,
- anemii,
- nowotworów.

Dietetyk kliniczny a złe wyniki badań

Złe wyniki badań krwi to kolejny problem, z którym warto udać się do dietetyka klinicznego. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ alarmujące parametry mogą sugerować, że pacjent jest na najlepszej drodze do miażdżycy, cukrzycy lub innych chorób przewlekłych. Przyjmowanie leków może tutaj nie wystarczyć. W przypadku wielu schorzeń równie ważna jest całkowita zmiana trybu życia, a więc zrezygnowanie z używek, aktywność fizyczna i przestrzeganie zdrowej diety. Oczywiście złe wyniki badań mogą być efektem jednorazowego błędu żywieniowego (np. zbyt obfitego posiłku lub głodówki), jednak mimo to warto udać się do specjalisty i przyjrzeć się swojemu jadłospisowi.

dietetykannawieja.pl

Kategoria: Teksty branżowe
Oceń wpis:
1/0
  • Poleć wpis na:
     
     
Komentarze:
Jeszcze nikt nie zamieścił komentarza do wpisu.